شما در حال مشاهده وب سایت شخصی محسن محمودپور هستید . این وب سایت به قصد اشتراک اطلاعات و آگاهی بخشی به مخاطبین طراحی و اجرا شده است. در صورت تمایل با ما در ارتباط باشید

SSD چیست؟

SSD چیست؟

هارد SSD چیست ؟

اغلب شرکت های هاستینگ از سرور های مجهز به هارد HDD استفاده می کنند ولی جدیدا تکنولوژی SSD در میان هاستینگ ها رایج شده و به نوعی پلن های قوی و پرسرعت بر روی سرور های با هارد SSD ارائه می شوند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با هارد های SSD و اینکه آیا واقعا در سرعت و کارایی سرور تاثیر دارند یا نه آشنا نماییم پس با ما همراه باشید.

نسل جدید هارد ها، هارد های SSD می باشند. SSD یا Solid State Disk به معنی دیسک حالت جامد می باشد و بدین صورت می باشد که قطعه ی متحرکی در این نوع از هارد ها وجود ندارد و طراحی آن ها مشابه فلش درایو ها می باشد. هارد های نسل قدیم ، هارد های HDD یا Hard Disk Drive می باشند که شامل تعداد قطعات مکانیکی متحرک می باشند. در واقع تفاوت اصلی هارد های SSD و HDD در این است که این هارد ها فاقد هر نوع قطعه ی مکانیکی قابل حرکت مثل هد در هارد HDD می باشند.

SSD چیست؟

استفاده از هارد های SSD در سرور های میزبانی وب علاوه بر افزایش کارایی در اثر افزایش سرعت، میزان خرابی پایین تر و امنیت بیشتر اطلاعات را نیز در پی دارد. در هارد های SSD از Semiconductor استفاده شده است که در حافظه های فلش نیز استفاده می شوند. همچنین دلیل سرعت بالای این نوع از هارد ها نیز عدم وابستگی به سرعت هد مکانیکی هارد های HDD می باشد زیرا هرچقدر هم سرعت یک هارد HDD زیاد باشد در نهایت محدود به سرعت هد مکانیکی جهت خواندن و نوشتن اطلاعات می باشد.

در هارد های SSD اطلاعات بر روی Micro Cheap های داخل هارد ذخیره می شوند و همین امر منجر به افزایش سرعت این نوع هارد ها شده است زیرا نیازی به نوشته شدن اطلاعات توسط هد با محدودیت سرعت هد نخواهد بود و پردازش ها به سرعت بسیار بالایی انجام می گردند.

از جمله مزایای هارد های SSD می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • کاهش در مصرف برق به علت عدم نیاز به هد و قطعات مکانیکی
 • مقاومت بسیار بالا در مقابل ضربه خوردن با توجه به نداشتن قطعات متحرک و دیسکو هد
 • سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالای اطلاعات که برجسته ترین قابلیت این نوع از هارد ها میباشد و تقریبا 3 برابر پرسرعت تر از هارد های معمولی میباشد.
 • بدون تولید سرو صدای قطعات مکانیکی
 • عدم نیاز به قطعات مکانیکی و در نتیجه تولید گرمای کمتر با توجه به نبودن هد و حرکات قطعات
 • قابلیت اطمینان بیشتر در نتیجه ی عدم وجود قطعات مکانیکی و عدم خرابی آن ها
 • طول عمر بیشتر بر اثر مقاوت و نحوه ی ساخت نسبت به هارد های معمولی
 • و …

از جمله معایب هارد های SSD می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • ظرفیت فضای کم محدود به 120 گیگابایت تا 2 ترابایت
 • نسبت به فضای کمتر دارای قیمت بسیار بالاتر در حدود 5 برابر قیمت بیشتر از هارد های معمولی
 • محدودیت در تعداد دفعات نوشتن روی هارد به 50.000 الی 100.000 دفعه
 • و …

وب سایت هایی که بر روی سرور های با هارد SSD میزبانی می شوند دارای سرعت و کارایی بسیار بالایی نسبت به وب سایت هایی که بر روی سرور های معمولی میزبانی می شوند دارند و اغلب مدیران سایت های پربازدید و بزرگ اولین نکته در انتخاب سرور مناسب میزبانی را در نوع هارد آن که SSD باشد در نظر می گیرند. در محسن ام پی تمامی سرور ها مجهز به تکنولوژی هارد SSD می باشند و تمامی سرویس ها نیز بر روی این سرور ها ارائه شده اند تا تمامی مشتریان ما کیفیت سرعت و کارایی را با کمترین هزینه تجربه نمایند، به عنوان مثال هارد سرویس های هاست لینوکس اروپا در محسن ام پی از نوع ssd و پرسرعت می باشد.

منبع : mizbanfa.net
حتما بخوانید : HTTPS چیست؟ آشنایی با HTTPS به روش کبوتر نامه‌بر

نویسنده

mohsen.mp

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *